ترمیم استخوان بزرگسالان با فعال سازی سلول های بنیادی استخوان

یک مطالعه نشان داده است که فعال شدن سلولهای بنیادی پریوستئال استخوان منجر به افزایش بهبودی استخوان در موش ها می شود و یک استراتژی درمانی بالقوه را ارائه می دهد.

محققان مکانیسم جدیدی را کشف کرده اند که به حفظ و ترمیم استخوان های بزرگسالان کمک می کند. یافته های آنها می تواند منجر به پیشرفت راهکارهای درمانی شود که باعث بهبودی استخوان می شود.

این مطالعه توسط محققان دانشکده پزشکی Baylor ، ایالات متحده انجام شد.

 مکانیسم مهاجرت و ترمیم سلولهای بنیادی استخوانی پریوستئال

دکتر Dongsu Park ، دستیار استاد ژنتیک مولکولی و انسانی و آسیب شناسی و ایمونولوژی در Baylor گفت : ” ترمیم استخوان در بزرگسالان به فعال شدن سلولهای بنیادی استخوان متکی است ، که هنوز هم مشخص نیستند .

سلولهای بنیادی استخوانی هم در مغز استخوان (در داخل استخوان) و هم در پریوستیوم (لایه بیرونی بافت) یافت شده است که استخوان را می پوشاند. در مطالعات قبلی نشان داده است که این دو جمعیت از سلولهای بنیادی ، اگرچه دارای بسیاری از خصوصیات هستند ، اما دارای عملکردهای منحصر به فرد و مکانیسمهای تنظیمی خاص نیز هستند “.

سلولهای بنیادی پریوستئال به طور کامل درک نشده اند ، اما مشخص شده است که آنها جمعیت ناهمگن سلول ها را تشکیل می دهند که می توانند به ضخامت استخوان ، شکل دهی و ترمیم شکستگی کمک کنند. با این حال ، دانشمندان نتوانسته اند بین زیر گروه های مختلف سلولهای بنیادی استخوانی تمایز قائل شوند تا عملکرد تنظیمی آنها را مطالعه کنند.

این باعث شد تیم بتواند روشی را برای توصیف زیرجمعیت سلولهای بنیادی پریوستئال ایجاد کند ، سهم آنها در ترمیم شکستگی استخوان در مدلهای موش را تعریف کند و فاکتورهای خاصی را تنظیم کند که مهاجرت و تکثیر آنها را تنظیم می کند.

آنها در مدلهای موشی مارکرهای خاصی را برای سلولهای بنیادی پریوستئال کشف کردند. این امر ، کمک کننده به شناسایی زیرمجموعه مشخصی از سلولهای بنیادیی ست که به بازسازی استخوان بزرگسالان در طول زندگی کمک می کند .

دکتر Park افزود : ” ما همچنین دریافتیم كه سلول های بنیادی پریوستئال با مشاركت در ترمیم استخوان به آسیب های مکانیکی پاسخ می دهند . آنها برای بهبود شکستگی استخوان در موش های بزرگسال مهم هستند و جالب اینکه سهم آنها در بازسازی استخوان بیشتر از سلولهای بنیادی مغز استخوان است . ”

کشف سلولهای بنیادی تاندون می تواند به پیشرفت در بهبودی آسیب منجر شود :

آنها همچنین دریافتند که سلولهای بنیادی پریوستئال به سایتوکاین‌ها ، به ویژه CCL5 پاسخ می دهند . این  سلولهای بنیادی گیرنده هایی دارند که به CCL5 وصل می شوند ، که سیگنالی می فرستند تا به سمت استخوان آسیب دیده مهاجرت کرده و آن را ترمیم کنند.

حذف CCL5 در مدل های موشی منجر به نقص های مشخصی در ترمیم استخوان شده و یا باعث تاخیر در بهبود می شود. هنگامی که سایتوکاین به موش های دارای کمبود CCL5 عرضه شد ، بهبود استخوان تسریع شد .

طبق گفته محققان ، یافته ها حاکی از کاربرد درمانی بالقوه برای بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت یا پوکی استخوان است که در آن ها بهبود استخوان کاهش می یابد .

منبع : http://www.drugtargetreview.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *