درمان موفقیت آمیز سرطان خون

محققان دانشگاه فلوریدا دریافتند ، یک رژیم درمانی جدید می تواند به بیماران مبتلا به سرطان خون کمک کند تا مدت طولانی تری بدون بیماری زندگی کنند‌ .

دوزهای کم دارویی به نام Lenalidomide می تواند به جلوگیری از بازگشت مالتیپل میلوما، پس از پیوند مغز استخوان کمک کند . بیمارانی که این دارو را برای حفظ سلامتی مصرف کرده اند ، طولانی تر از افرادی که دارو مصرف نکرده اند ، عمر می کردند .

 

دکتر Jan S.Moreb ، مدیر کلینیک بیماری های بدخیم خون ، در بخش هماتولوژی/انکولوژی ، دانشکده پزشکی UF و یکی از اعضای مرکز سرطان Shands UF بیان کرد : ” در انتخاب روش های درمانی ، ما به چند مورد توجه می کنیم . یکی کیفیت زندگی و دیگری اینکه آیا این عمل بهبودی را طولانی تر می کند یا نه ؟؟ و نکته آخر اینکه ، آیا بیماران با استفاده ازاین دارو طول عمر بیشتری دارند یا خیر ؟؟ ”

این یافته ها در ژورنال پزشکی New England منتشر شده است . دو آزمایش بین المللی دیگر در همین شماره از مجله ، استفاده از Lenalidomide را برای زیاد کردن مدت زمان بهبودی سرطان ، پشتیبانی می کند .Multiple myeloma زمانی اتفاق میفتد که تولید بیش از حد سلول های خونی منجر به تومور های مغز استخوان شود . افراد 67 سال به بالا بیشتر از دیگر گروه ها در معرض خطر قرار داشته و مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به این بیماری هستند .

این دارو اثرات منفی نیز داشته است ، یعنی احتمال ابتلا به سایر انواع سرطان مانند سرطان پستان و لوسمی را افزایش میدهد . هجده بیماری که این دارو را مصرف کرده بودند ، در مقایسه با 6 نفری ک مصرف نکرده بودند ، بیشتر در معرض سرطان قرار داشتند .

با این وجود میزان بقا و عدم پیشرفت بیماری در بین بیمارانی که دارو مصرف کرده بودند بیشتر بود.

دکتر Philip McCarthy نویسنده اصلی این تحقیق،استاد انکولوژی ، با توجه به ترجیح افزایش بقاء بیماران بیان کرد : ” من می گویم که ارزش آن را دارد‌ . بدیهی است که بیماران باید در مورد این موضوع با پزشکان خود صحبت کنند ، اما ما فکر میکنیم که ریسک آن در مقابل سودش می ارزد . ”

محققان اذعان کردند ، باید لیستی از معیارهایی که باعث می شود بیماران به خوبی معالجه شوند تهیه کرد ، و باید مطالعات بیشتری انجام گیرد تا بدانیم که آیا همه بیماران به همان اندازه سود می کنند یا اینکه بیماران مختلف نیاز به راهکارهای مختلف درمانی دارند‌ .

دکتر Lonial گفت: ” هدف فعلی این است که تعریف کنیم کدام بیماران بیشترین مزیت را کسب میکنند و کدام یک نیاز به روش های شدید یا خفیف تری دارند .‌ ”

 

منبع: www.stem-cell-news.com

همچنین ببینید

سلول های بنیادی می توانند به زنان نابارور کمک کنند

محققان معتقدند که می توانند در زنان نابارور تخمک های جدید تولید کنند حتی اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *