حذف پلاک توسط نانوذرات به همراه سلولهای بنیادی بزرگسال

این تکنیک که ترکیبی از نانوذرات به همراه سلولهای بنیادی بزرگسال است، بنظر میرسد در تخریب پلاک های اترواسکلروتیک و جوانسازی مجدد رگ ها موثر باشد . این مطالعه در بخش علوم پایه قلبی عروقی انجمن قلب امریکا و در زمینه پیشرفتهای تکنولوژی در بیماریهای قلبی و عروقی مطرح شده است .

 

خلاصه:

در این پژوهش نانوذرات(ذرات میکروسکوپی با اندازه حداقل ۸۰ نانومتر در یک بعد) به قلب خوک به همراه سلولهای بنیادی بزرگسال تزریق شد . بعد از آن نانوذرات توسط تابش لیزری گرم شده و موجب تخریب پلاک سرخرگی شدند . هرچند اگر ذرات نانو به تنهایی و بدون تخلیط با سلول های بنیادی بزرگسال تزریق می‌شد ، اثر کمتری داشت.

 

Alexander Kharlamovپزشک ،نویسنده مسئول و مدیر پژوهش در گروه پزشکی داخلی و مرکز پژوهش پزشکی بازساختی آکادمی پزشکی ایالات اورال روسیه می گوید : ” این رویکرد منحصر به فرد امیدی را در جهت استفاده از آن برای درمان موقعیت های حاد و ترمیم اورژانسی جریان خون پدید آورده است . ”

 

بیوفوتونیک(نور درمانی)، پلاسمونیک(پلاسما درمانی)، سلول درمانی و نانوتکنولوژی ممکن است گاهاً درمان کاملا جدیدی را به منظور کاهش ایجاد پلاک های سرخرگی پیشنهاد دهند .

 

وی ادامه داد : ” برخلاف آنژیوپلاستی که یک درمان معمول برای آترواسکروزیس است ، بنظر میرسد این تکنیک جدید بطور بالقوه قادر به حذف پلاک باشد .

در آنژیوپلاستی یک کاتتر ایجاد کننده بالون به سمت رگ مسدود شده هدایت شده و باز شدن بالون جریان خون را بازمیگرداند . این بالون پلاک های خونی را به سمت دیواره رگها هدایت کرده ولی آن را حذف نمیکند .”

 

گروه درمانیِ متشکل از ۱۹خوک ، نانوذرات سیلیکای پوشیده با طلا و ۱۸ حیوانِ گروه کنترل تنها محلول نمکی را دریافت کردند .

گروه درمان به سه زیرگروه تقسیم شد که هر کدام نانوذرات را از طریق یکی از سه راه زیر دریافت کردند :

۱.از طریق بین سلولی به همراه سلولهای بنیادی بزرگسالِ تزریق شده به قلب

۲.از طریق تزریق ریزحباب های پر از گاز پوشیده شده با پروتئین بدون حضور سلولهای بنیادی

۳.از طریق پچ های بیومهندسی شده که حاوی سلولهای بنیادی بزرگسال هم بوده و با کمترین جراحی تهاجمی به سرخرگ متصل شدند

 

پژوهشگران دریافتند که حجم پلاک در گروه نانوذرات بلافاصله پس از تزریق ، کاهش چشمگیری داشته(با میانگین ۲۸.۹درصد در میان سه گروه) و ۶ماه پس از آن حجم پلاک ۵۶.۸درصد کاهش یافته است . در گروه کنترل که تنها محلول نمکی را دریافت کرده بودند حجم پلاک ۴.۳درصد افزایش یافته بود .

 

بیشترین کاهش در حجم پلاک در گروه درمانی‌ای اتفاق افتاد که سلولهای بنیادی را به همراه نانوذرات دریافت کرده بود . هم چنین در دوگروهی که سلولهای بنیادی را دریافت کردند علائمی از رشد رگهای خونی (نئوواسکولاریزاسیون) و ترمیم عملکرد سرخرگها مشاهده شد .

 

دکتر Kharmalov گفت : ” سه مورد از لخته های خونی تنها در گروه درمانی با ریزحباب مشاهده شد .

نانوسوزی در ترکیب با درمان سلولهای بنیادی این امید را می دهد که تخریب پلاک و ترمیم عملکرد دیواره رگهای خونی را انتظار داشته باشیم . ”

درباره‌ی معصومه زارعین

همچنین ببینید

جداسازی سلول های بنیادی ماهیچه ای ازعضلات اسکلتی موش

سلول های بنیادی ماهیچه ای(MuSCs)درحفظ همئوستازی عضله اسکلتی نقش دارند و در پاسخ به آسیب،نقش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *