پیش‌بینی تاثیر داروهای سلول‌های بنیادی در سیستم بهداشت و درمان کالیفرنیا

برای داشتن تسلط و دانش کافی در حوزه سلول های بنیادی لازم است علاوه بر مطالعات تئوری زیست شناسی و یادگیری روش های آزمایشگاهی خاص ، نتایج اقتصادی سلول درمانی و دارو ها و افزایش سلامت افراد جامعه به خوبی بررسی گردد ؛ این مسئله خود دلیلی محکم بر اثبات فواید به کارگیری سلول‌های بنیادی در علم پزشکی میباشد .

در اینجا با مطالعه نتیجه تحقیقات دانشمندان بر روی مسائل اقتصادی در ایالت کالیفرنیا میتوان به خوبی این مسئله را درک کرد .
پیشرفت در درمان بیماری ها توسط سلول های بنیادی برای بعضی از شایع ترین و کشنده ترینِ آنها می تواند سودهای چندین میلیارد دلاری برای کالیفرنیا بوجود بیاورد ، همچنین در کاهش هزینه های بهداشتی و بهبود کیفیت و کمیت زندگی در کالیفرنیا تاثیر داشته باشد.
در این گزارش که توسط پژوهشگران در University of Southern California’s Leonard D. Schaeffer Center for health policy & Economics انجام شد ، ارزش مداخله های فرضی در آینده برای کاهش یا درمان سرطان ، دیابت ، سکته مغزی و نابینایی توسط محققان دانشگاه کلیفرنیا مورد بررسی قرار گرفته است.
پیش‌بینی آینده همواره پیچیده و غیر دقیق است و بسیاری از گروه‌ها به دنبال بهترین مدل‌ها برای یافتن ارزش و تاثیر اقتصادی سلول درمانی و ژن درمانی به عنوان اولین محصولات ارائه شده در بازار هستند.

این مطالعه چشم اندازی از مزایای مالی بالقوه ی توسعه درمان های موثر با سلول های بنیادی برای برخی از بیماری های صعب العلاج را ارائه میدهد.

این روش می تواند بر میلیون ها نفر تاثیر بگذارد.

در سال ۲۰۱۸ برای اهالی کالیفرنیا در سن ۵۰ سالگی:

پیش‌بینی شد که تقریبا نیمی از آن‌ها در طول زندگی خود دیابت را تجربه می کنند.
بیش از یک سوم آنها به نوعی دچار سکته خواهند شد.
بین ۵ تا ۸ درصد هم دچار سرطان سینه، روده بزرگ، ریه یا پروستات خواهند شد.

طبق این گزارش یک روش درمانی که میزان شیوع دیابت را تا ۵۰ درصد برای افراد بالای 50 سال کاهش می‌دهد، تبدیل به یک دستاورد به ارزش ۳۲۲ میلیارد دلار تا سال 2050 خواهد شد . حتی کاهش 10 درصدی دیابت نیز ارزش ۶۰ میلیارد دلاری در همین بازه زمانی را داراست.
به همین ترتیب کاهش 50 درصدی سکته مغزی نیز 229 میلیارد سود به ارمغان می آورد و حتی کاهش 10 درصدی آن 47 میلیارد سود برای دولت دارد.

همین طور درباره سرطان سینه کاهش 50 درصدی آن می تواند 56 میلیارد دلار ،سرطان روده بزرگ 72 میلیارد دلار ، سرطان ریه 151 میلیارد دلار و سرطان پروستات 53 میلیارد دلار سود تولید کند.

اثر درمان برای هر یک از این بیماری‌ها بسیار زیاد است. به عنوان مثال، یک زن ۵۱ ساله که سرطان ریه اش درمان شده می‌توان انتظار داشت که ارزش اجتماعی خود را تقریبا به نیم میلیون دلار افزایش دهد .

این یک معیار از سال‌ها زندگی سالم است که صرف لذت بردن از زمان با خانواده و دوستان می شود به جای هدر رفتن زمان با بستری شدن در بیمارستان .
محققان اذعان کردند : ” اگرچه پیشرفت در تحقیقات علمی پیش‌بینی‌های آسان را به چالش می‌کشد ، اما سرمایه‌گذاری در تحقیقات زیست-پزشکی در صورتی مهم است که ما بخواهیم بار بیماری‌های رایج و پرهزینه برای افراد ، خانواده‌های آن‌ها و جامعه را کاهش دهیم . این یافته‌ها ، ارزش و تاثیر درمان موفقیت آمیز با این شیوه را به دولت کالیفرنیا نشان می‌دهند.

در این زمینه سرمایه‌گذاری CIRM (California Institute for Regenerative Medicine)زمانی ارزشمند خواهد بود که شانس موفقیت ما را به طور متوسط افزایش دهد.

برخلاف میلیاردها دلار هزینه ای که بیماری بر دوش دولت کالیفرنیا می گذارد ، سرمایه‌گذاری اولیه کوچکی در حال حاضر در اختیار محققان قرار گرفته تا برای بیماری ها درمان هایی پیدا کنند .

محققان، “ارزش اجتماعی” را با استفاده از معیاری به نام کیفیت تنظیم‌شده در سال (QALY)تعیین می کنند. این روش برای برآورد هزینه عواقب و اثربخشی درمان و یا عدم درمان یک بیماری به کار می رود. برای مثال، یک QALY برابر با یک سال سلامت کامل برای فرد است و ارزش این یک سال در این مطالعه ۱۵۰،۰۰۰ دلار تخمین زده شده است. اگر کسی بیمار شود ، برای مثال بیماری دیابت، سلامتی آن‌ها حدود 0.5 QALY یا ۷۵،۰۰۰ دلار تخمین زده می‌شود. بنابراین، یک فرد در سلامتی بیشتر از زندگی لذت می برد و هر چه از زندگی بیشتر لذت ببرد امتیازQALY او بالاتر است . یک بیماری که میلیون ها نفر را در یک کشور تحت‌تاثیر قرار می‌دهد ، به وضوح می‌توان دید منجر به نمرات بسیار پایین QALY می شود که میلیاردها دلار هزینه را به آن کشور تحمیل خواهد کرد .

http://www.stemcellportal.com

درباره‌ی عارفه خاوری

عارفه خاوری هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای پزشکی بازساختی و سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *