جلوگیری از پیشرفت بیماری ALS

محققان دانشگاه فلوریدا جنوبی از پیوند سلول های مغز استخوان انسانی ساخته شده از سلول های اندوتلیال اجدادی (EPCs) به موش هایی که علایمی همانند نابودی سلول های عصبی مسئول حرکت (ALS) داشتند ، خبر دادند . این عمل به واسطه ترمیم سدمغزی نخاعی سبب حفظ سلامت طولانی تر موتور نورون ها و کاهش سرعت پیشرفت بیماری می شود .

یافته ها از گسترش همکاری بدن در درمان به واسطه سلول های کاوشگری که توانایی ترمیم موانع در ALS و سایر بیماری های تخریب کننده اعصاب را دارند ، خبر می دهند .

نابودی پیشرفته سلول های عصبی که حرکت ماهیچه ها را کنترل می کنند ( موتور های عصبی‌ )منجر به مرگ می شود. براساس گزارش های انجمن ALS ، هر روز به طور میانگین 15 فرد با بیماری ALS در آمریکا شناخته می شوند .

صدمه به سد میان سیستم گردش خون و سیستم عصبی مرکزی (سد خونی-مغزی) عامل اصلی در توسعه ALS شناخته شده است . نفوذ به این سد محافظتی باعث ورود سلول های ایمنی / التهابی و سایر عوامل مخرب خاموش در حال گردش در خون محیطی به مغز و نخاع می شود . واکنش های شمیایی متوالی که عامل بروز بیماری ALS است ، سبب تغییرات سلول های اندوتلیال در سطح داخلی رگ ها خونی  نزدیک به محل آسیب موتور های عصبی در نخاع می شود.

در این تحقیق به رهبری Svitlana Garbuzova-Davis, Ph.D و همکارانی از مرکز بهداشت کالج USF Health Morsani و مرکز پژوهش های پیری و ترمیم مغز دریافتند در تحقیق قبلی که سلول های مغز استخوان انسانی که از سلول های بنیادی ساخته می شدند و  با ترمیم  سد محافطتی در موش ها سبب بهبود عملکرد موتور و شرایط سیستم عصبی در بیماران ALS می شوند . در آخرین مطالعه USF  اثر سودمند و طولانی این پیوند ، حتی چندین هفته پس از پیوند سلولی و در بعضی از آسیب های شدید مویرگی که در اثر درمان با دوز های بالا ی درمانی رخ می دهد ، مشاهده می شود . بنابراین، در این مطالعه، محققان آزمایش کردند که آیا EPC انسانی – سلول هایی که از مغز استخوان گرفته شده اند اما بیشتر ژنتیکی مشابه سلول های اندوتلیال عروقی نسبت به سلول های بنیادی غیر اختصاصی – ترمیم بهتر BSCB را فراهم می کنند.

به موش های مبتلا به ALS به صورت وریدی دوز هایی از سلول های مغز استخوان انسانی مشتق شده از EPCs ها تزریق شد . چهار هفته پس از پیوند ، در انتها نتایج درمان به واسطه سلول های فعال را با دو گروه دیگر از موش ها مقایسه کردند : موش های گروه مدیا مبتلا به ALS که دریافت کننده محلول نمکی بودند و موش های سالم بدون هیچ درمانی [گروه شاهد].

پس درمان موش های ALS با EPC پیشرفت خوبی در بهبود موتور های حرکتی دیده شد‌ ،  قدرت زیستی موتور های عصبی و کاهش سرعت بیماری در موش های ALS دریافت کننده EPC نسبت به موش هایی که به آن ها محلول نمک تزریق شده بود افزایش داشت. محققان گسترش  بازسازی سد محافظتی  به رهبری BSCB با اتصالات EPCs مویرگی در نخاع را پیشنهاد می دهند . برای اثبات این طرح ، محققان شواهد محکمی از ترمیم اساسی مویرگ ها ، کاهش نشتی مویرگی و پایه ریزی مجدد ساختار سد محافظتی سلولی (پیش ساز رگ آستروسیت) ارائه میدهند. این مشاهدات میتواند عاملی در کمک به ساخت مانعی در مغز و نخاع باشد .

تحقیقات آینده نیاز به تعریف دقیقی از مکانیسم های EPC برای ترمیم سد محافطتی دارد . اما، نویسنده این تحقیق معتقد است :« از دیدگاه تکنیکی،   درمان سلولی در بیماران دارای علائم با  بازسازی قوی EPC ها آغاز می شود و این وعده امید بخشی برای درمان بالینی بیماران ALS است .»

http://stemcellsportal.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *