سلول های بنیادی ممکن است در درمان شریان های آسیب دیده کارایی داشته باشند

دریک مطالعه جدید ، دانشمندان برای اولین بارنشان دادند که سلول های بنیادی جنینی بابون میتوانند برنامه ریزی شوند تا شریان های آسیب دیده رابه طور کامل بازسازی کنند .
این تحقیقات نشان می دهد درمان سلول های بنیادی برای بازسازی بافت یا اندام انسانی آسیب دیده ازجهت سن یا بیماری وعده داده شده است .
ما در ابتدا سلول های بنیادی رادر ظرف های کوچک کشت میکروب ، تحت شرایط ویژه پرورش دادیم . جهت مشتق کردن آن ها به سلول هایی که پیش ماده رگ های خونی هستند و ما مشاهده کردیم که می توانیم آن ها رابه اشکال لوله ای شکل وساختار شاخه ای در بیاوریم . درست شبیه به رگ های خونی john VandeBergافشر ارشد علمی موسسه تحقیقات پزشکی تگزاس می گوید : ” این یافته بهVandeBergو تیمش ، ازجهت انجام آزمایش های پیچیده برای پیداکردن اینکه آیا این سلول هادرواقع می توانند شریان های آسیب دیده را درمان کنند یا نه اطمینان داد ؛ سلول های بنیادی جنینی انسان اولین سلول های جداشده و رشد داده شده درسال ۱۹۹۸بودند . ”
دانشمندان فهمیدند که سلول های مشتق شده از سلول های بنیادی جنینی در حقیقت می توانند سرخرگ های آسیب دیده بابون را ترمیم کنند و امیدوار کننده است عوامل محرک برای درمان عروق آسیب دیده ی مردم هستند .
برطبق گفته نویسندگان محققان سلول هایی را که به درون یک بخش از شریان ردیف شده اند کامل احذف می کنند و سپس سلول هایی را که ازسلول های بنیادی جنینی درون شریان استخراج شده است قرار دادند . آنها سپس هر دو بخش انتهایی شریانی را به لوله های پلاستیکی داخل یک دستگاه به نام bioreactorمتصل می کنند که برای رشد سلول ها و بافت ها طراحی شده است .

سپس دانشمندان مایع(سیال) را از طریق شریان تحت فشار قرار می دهند به طوری که خون از آن جریان یابد . خارج از شریان در مایع دیگر شست و شو داده می شود تا سلول های موجود در آن حفظ شود .
سه روز بعد ، ساختار پیچیده ی بخش داخلی شروع به بازسازی نمود و در مدت ۱۴روز داخل شریان به طور کامل به حالت طبیعی پیچیده بازگشت . آن از یک لوله ی غیر کاربردی به یک شریان کاملا کاربردی پیچیده رفت .
فقط فکر می کنم که این نوع درمان برای بیمارانی که یک حمله قلبی را در اثر یک رگ کرونر آسیب دیده تجربه کرده اند و این پتانسیل واقعی پزشکی احیا کننده ی سلول های بنیادی است یعنی درمان با سلول های بنیادی سبب تخریب یا آسیب بافت یا دستگاه می شود .
VandeBergمی گوید : ” برای نشان دادن اینکه شریان در غیاب سلول های بنیادی نمی تواند خود را ترمیم کند ، محققان یک قطعه شریانی کنترل شده را درحالی ک سلول ها از سطح داخلی آن جدا شده بودند برداشتند اما آنها را با سلول های بنیادی پرورش(کشت) نداد . هیچ بهبودی رخ نداد .
لکه ها برای پروتئین ها که نشان دهنده ی ویژگی های عملکردی هستند نشان می دهد که شریان های بهبود یافته عملکردی کاملا طبیعی دارند و می توانند هر کاری را که یک رگ طبیعی در یک فرد سالم انجام می دهد انجام دهند .
این مدرکی است که ما می توانیم سلول های بنیادی را برای درمان بیشترین آسیب های شریانی به کار بگیریم .
این مطالعه در نشریه ی داروهای سلولی و مولکولی منتشر شده است .

http//:www.stem-cells-news.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *