استفاده از سلول های بنیادی جنین کلون شده برای درمان بیماری ها

به دنبال اعلامیه های آزمایشگاهی در اورگان و کالیفرنیا که آنها جنین های انسانی را با استفاده از سلول های انسان زنده کلون کرده اند .
(آزمایشگاهی در نیویورک روز دوشنبه اعلام کرد که این کار را انجام داده است .)
علاوه بر کلون کردن سلول های یک زن مبتلا به دیابت، تولید سلول های بنیادی و جنین هایی که از نظر ژنتیکی کامل هستند ، دانشمندان سلول های بنیادی را به سلول هایی که قادر به ترشح انسولین هستند ، تمایز می دهند .
این مطالعه امید را برای تحقق رویای طولانی مدت در تحقیقات سلول های بنیادی به ارمغان آورده است ، یعنی ایجاد سلول های جایگزین خاص برای افراد مبتلا به دیابت ، بیماری پارکینسون، نارسایی قلبی و سایر شرایط ویرانگر (…)
پیشرفت های سریع سلول های بنیادی جنینی در ماه مه گذشته آغاز شد . دانشمندان ، به رهبری Shouhrat Mitalipov از دانشگاه بهداشت و علوم اورگان ، گزارش دادند که آنها بدن جنین های سالم و زودرس را تشکیل داده اند – توپ های توخالی حدود 150 سلول – با هم جوشی تخمک با سلول های جنین ، در یک آزمایش و یک نوزاد در آزمایشی دیگر .
در اوایل ماه جاری ، دانشمندان در موسسه سلول های بنیادی CHA در سئول، کره جنوبی ، اذعان کردند که شاهد شباهت سلولهای پوستی از دو مرد بالغ بوده اند .
طبق دستورالعمل انتقال هسته سلول های سوماتیک(SCNT) ، DNA هسته ای را از بین میبرند ، آن را با یک سلول از یک فرد زنده ترکیب می کنند و بدین وسیله هر تخمک تحریک میشود تا تقسیم شدن به دفعات را شروع کند . جنین حاصل شده دارای سلول های بنیادی می شود که می توانند به هر نوع سلولی انسان تمایز پیدا کنند .
در حالی که این به نظر ساده می رسد، موانع قانونی بزرگی دانشمندان را از دستیابی به SCNT انسان که بیش از یک دهه در تلاش هستند ، بازداشته است .
دکتر رابرت لنزا می گوید : ” اکنون دستوالعمل و یک روش قابل اعتماد و تجدید پذیر ، از جمله مواد مغذی مناسب برای حفظ تخمک و زمان مناسب برای شروع تقسیم آن ، برای ایجاد سلول های بنیادی خاص بیمار را دارند .”

درباره‌ی زهرا حسنی

زهرا(عاطفه) حسنی هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *