بازگرداندن بینایی و شنوایی با استفاده از سلول های بنیادی

سلول های بنیادی که می توانند بینایی و شنوایی را بازگردانند، در آزمایشی که در حیوانات با موفقیت انجام شده، کشف شده اند. به عقیده دو گروه از دانشمندان، این یک گام مهم است که در آینده به کاربرد های آن در انسان منجر خواهد شد.

یک تیم از دانشگاه ملی chonnam کره جنوبی توانست، با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی که از مغز استخوان انسان استخراج شده بودند ، شنوایی خوکچه های هندی که توسط مواد شیمیایی از بین رفته بود، به حالت اول بازگرداند. محققان دیگر دانشگاه پزشکی SUNY شهر سیراکوز در شمال ایالات متحده، توانستند با استفاده از سلول های بنیادی پوست جنین، بینایی قورباغه ها را بازگردانند.

هر دو گروه دانشمندان اظهار داشتند : چه طور در حال حاضر در انسان امکان تفسیر نتایجی که آن ها با استفاده از حیوانات به دست آوردند ، وجود ندارد .

اما این آزمایش ها که در آشکار کردن فرایند های زیستی که بینایی و شنوایی را کنترل می کنند ، مفید بود ، نشان دهنده فرصت های جدید در پزشکی بازساختی است. هم چنین Anand Swaroop متخصص سلول های بنیادی موسسه ملی سلامت در ایالات متحده، در مورد تحقیق نظر مثبت داد و گفت که این نتایج حاکی از توان بالقوه ارائه شده توسط سلول های بنیادی برای درمان بیماری های کشنده یا ناتوان کننده است.

محققان کره ای، در آزمایشگاه، سلول های بنیادی مغز استخوان را در سلول های عصبی کشت دادند و سپس آن ها را به گوش خوکچه های هندی پیوند زدند. هماهنگ کننده آزمایش در همایش انجمن علوم اعصاب گفت : “سه ماه پس از عمل، حیوانات نشان دادند که دوباره شنوایی خود را به دست آورده اند‌. سلول های بنیادی قادر به بازسازی سلول های مژک دار نازک هستند که برای شنوایی در پستانداران ضروری اند. اما Sujeong Jang پذیرفته است که ” ما هنوز نمی دانیم چگونه این اتفاق رخ داده است”. این کشف، مهم است زیرا سلول های مژک دار اگر یک بار در اثر صدا، مواد شیمیایی، یا حملات خود ایمنی کشته شوند، رشد نمی کنند و منجر به از دست دادن شنوایی می شوند.”

دانشمندان در ایالات متحده ، از سلول های بنیادی پوستی برای بازگرداندن بینایی در قورباغه ها استفاده کردند. آن ها برای به دست آوردن نتایجشان، سلول های همه توان را به همراه هفت عامل ژنتیکی که آن ها را مجبور به تبدیل شدن به سلول های چشم می کرد، اضافه کردند. سپس آن ها را به جنین قورباغه پیوند داده و بینایی آن ها را به حالت اول باز می گردانند.

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *