ساخت خونی غلیظ تر از آب

سلول های خونی توانایی های گوناگونی همانند رساندن اکسیژن به بافت ها ، مبارزه با عفونت ها و ایجاد لخته روی زخم ها را دارند . افزایش و کاهش تعداد سلول های خونی از طریق مکانیسم های دقیقی کنترل می شود ، اما چگونگی عملکرد این مکانیسم ها هنوز روشن نشده است .

یک تیم با هدایت محققان دانشگاه Osaka برای حل این موضوع راهکاری یافتند .  مولکولی به نام Ragnase-1  کلید هدایت بازسازی و تمایز سلول های بنیادی خونی و سلول های اجدادی HSPs -که همه سلول های خونی از آن  منشا می گیرند- می باشد . آن ها به این موضوع پی بردند که چگونگی اختلال عملکرد مولکول Ragnase-1  سبب اختلال در فرایند تولید گلبول های خونی می شود و سرانجام  می تواند منجر به اثرات نامطلوب همچون ایجاد توده ای از سلول های اولیه خونی شود .

در پژوهش جدیدی که به تازگی توسط Nature Communications گزارش شده است تیم تحقیقاتی ابتدا به منطور تجزیه و تحلیل اطلاعات از کامپیوتر استفاده کردند ـ این پژوهش بر مبنای شناسایی ژن هایی است که در سلول های بزرگسالان و جنینی HSPs  به صورت متفاوت بیان می شود . پژوهشگران با توجه به نقش مولکول Ragnase-1 در تمایز سایر انواع  سلول های بنیادی آن را برای پژوهش های بعد انتخاب کردند . این پژوهش ها شامل آزمایش هایی با حدف یک یا دو نسخه از ژن Ragnase-1  در موش هاست سپس سلول های بنیادی تمایز یافته نسبت به سایر سلول های خونی و سلامت کلی موش ها را مورد ارزیابی قرار می دهند .

دکتر Nobuyuki Takakura می گوید : ” کشف ما نشان می دهد که حذف دو یا حتی یک نسخه از ژن Ragnase-1 موجب عملکرد غیر عادی در بازسازی و تمایز سلول های HSPCs از مغز استخوان می شود . حذف نسخه Ragnase-1 باعث آسیب جدی به موش ها و سبب نقص جسمانی همانند کم شدن وزن و بزرگ شدن طحال شده است که در انتها این آزمایش سبب مرگ موش ها شد . ”

تیم پس از مشاهده مکانیسم هایی که به کمک Ragnase-1  آسان تر انجام می شوند ، در یافتند کار کرد منظم این مولکول با هدف قرار دادن mRNAهای Gata2 و Tal1  پس از رونویسی نقش مهمی در کنترل سلول های بنیادی خونی دارد .

دکتر Hiroyasu Kidoya گفت : ” کشف ما نشان می دهد نوع فعالیت Ragnase-1  وابسته به نیاز بدن است . این فعالیت تعیین می کند سلول های بنیادی خاموش مانده یا با تقسیم شروع به بازسازی سلول های بنیادی و تولید سلول های تمایز یافته کنند . ”

یافته های این تیم نشان دهنده  نقش اساسی Ragnase-1 در بازسازی و ایجاد تمایز در سلول های HSPCs  و عامل مهمی در به سرانجام رساندن راه های جدید درمانی برای درمان بیماری هایی مثل لوسمی است .

تنظیم  به واسطه Regnase-1 در بازسازی HSPC ها را از طریق مدل سازی  ثبات Gata2 و Tal1 mRNA. تصویر در دانشگاه Osaka  تهیه شده است .

http://stemcellsportal.com

همچنین ببینید

سلول های بنیادی می توانند به زنان نابارور کمک کنند

محققان معتقدند که می توانند در زنان نابارور تخمک های جدید تولید کنند حتی اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *