اثر معجزه آسای پیوند سلول های بنیادی بر روی بیماران مبتلا به MS

پزشکان به دنبال سلول های بنیادی جدیدی برای درمان بیماری MS هستند. پس از آزمایشات مشخص شد که راه اندازی مجدد سیستم ایمنی بدن این بیماران بیماری را متوقف می کند. طبق گفته ی بیماران نتایج این آزمایشات معجزه بوده و آنها به زندگی عادی بازگشته اند. حدود 100000 نفر در انگلستان دارای MS هستند. وضعیتی که سیستم ایمنی بدن به اعصاب مغز و نخاع حمله می کند و باعث مشکلات بینایی و تعادل می شود.نتایج حاصل از یک آزمایش بالینی از چهار مرکز بین المللی نشان می دهد که از بین بردن سیستم ایمنی بیماران با شیمی درمانی و بازگرداندن آنها به درمان های جدید سلول های بنیادی ; بیماری رامتوقف و علایم را بهبود می بخشد. پرفسور جان اسنودن مدیر پیوند مغز و اعصاب ; خون و مغزاستخوان در بیمارستان sheffield از نتایج آنها هیجان زده شده است و به بی بی سی گزارش داد که این نتایج می تواند مسیر درمان افراد مقاوم به دارو و افرادی که درمان نمیشوند را تغییر دهد . سایر کار شناسان نیز مستقلا این پژوهش را مورد استقبال قرار دادند و تقاضا کردند سازمان ملی سلامت امکان دسترسی به این نوع درمان را برای تمام متقاصیان فراهم آورد. درمانی به وسیله سلول های بنیادی خونی در 100 بیمار دارای بیماری ام اس انجام شد.
بیماری ام اس ; بیماری شایعی است و معمولا علایم آن در 20 تا 30 سالگی ظاهر می شود. و پس از آن ممکن است علایم برای چند ماه یا بیشتر پایدار باشند. بعضی از بیماران به درمان های دارویی که در جهت آرام کردن روند بیماری است پاسخ نمی دهند و این باعث تشدید بیماری می شود.
در این پژوهش 110 بیمار که در سال گذشته دوبار دچار عود بیماری شدند در بیمارستان شفیلد و شیکاگو . سائوپائولو دربرزیل و اپیسلا در سوئد شرکت کردند. همه ی بیماران تحت شیمی درمانی قرار گرفتند تا سلول های ایمنی معوبشان را از بین ببرند سپس نیمی از افراد سلول های بنیادی که از خون و مغز استخوانشان گرفته شده بود را دریافت کردند و باقی آنها تحت درمان دارویی قرار گرفتند . در سال اول آزمایش در گروه سلول های بنیادی تنها یک نفر بیماریش تشدید یافت . در حالی که در گروه دارویی 39 نفر عود بیماری را تجربه کردند. بیماران پس از سه سال تحت پیگیری قرار گرفتند و مشاهده شد که درمان سلول های بنیادی به صورت میانگین در سه نفر از 52 نفر به نتیجه نرسید در حالی که حدود 60 درصد در گروه دارویی نتیجه ای نگرفتند. 30 نفر از بیمارانی که وضعیتشان رو به پیشرفت بود درمان خود را با سلول های بنیادی ادامه دادند وضعیت آنها بهبود یافت.
لوییز دو سال قبل به نوع شدید ام اس دچار شد . او بر روی ویلچر بود و تلاش می کرد بخواند و از آینده شغلی و خانوادگی خود نا امید شده بود و پس از شرکت داوطلبانه اش در بیمارستان Hallamshire در مصاحبه بی بی سی اظهار کرد:” این مثل یک معجزه است من تقریبا باید خودم را نیشگون بگیرم و فکر کنم آیا این اتفاق واقعی است؟ آیا آن واقعا برای همیشه از بین رفته است و بر نمی گردد؟
لوییز دیگر هیچ نشانه ای از بیماری و حمله ی مغزی ندارد. نتایج این مطالعه در نشست سالانه انجمن اروپایی پیوند مغز و اعصاب در روز یکشنبه ارائه شد اما هنوز در مجله مورد بررسی منتشر نشده است . با این حال دانشمندان گفتند که نتایج گزارش شده بیش از پژوهش های قبل متاثر کننده است.پرفسور ریچل شراک که همچنین بخشی از تیم شفیلد بود گفت تقریبا تمام بیماران در یافت کننده هیپ نشانه ای از بیماری خود را بعد از درمان با HSCT نشان ندادند و مهم تر از همه سطح ناتوانی آنها به میزان قابل توجهی بهبود یافت.
دکتر سوزان کلهاس مدیر تحقیق در انجمن ام اس گفت:” قدم بعدی این است که پیوند سلول های بنیادی با درمان های دشوارتر مقایسه شود و آن را برای بسیاری از افراد که ممکن است از آن بهره مند شوند در دسترس قرار دهید.” نتایج آزمایشات مهم هستند و نشان می دهد که این حوزه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد و در حالی که HSCT برای برخی از افراد مبتلا موثر است در عین حال می تواند یک درمان با ریسک بالای ام اس برای افراد دیگر باشد.
HSCT به زودی به عنوان یک درمان معتبر در انگلستان به رسمیت شناخته خواهد شد. هنگامی که این اتفاق می افتد اولویت ما این است که اطمینان حاصل کنیم کسانی که می توانند از آن بهره مند شوند آن را به دست آورند. ما نتایج برخی از تغییرات زندگی را برای برخی افراد دیده ایم و این فرصت را به صورت عادلانه برای همه فراهم می آوریم.

درباره‌ی Mahdiehfrn009

مهدیه فراهانی هستم ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از اخبار به روز دنیای زیبای سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *