درمان نابینایی توسط سلول های بنیادی

درسال 2010 موسسه‌ی چشمLVPEL سلول‌های بنیادی قرنیه کشت شده در آزمایشگاه را مستقیم به چشم بیمار منتقل کرد .
این تکنیک “پیوند ساده‌ی اپی‌تلیوم قرنیه” نامیده شد تا آن را از روش پیوند بافت رادیکال و تکنیک کشت پیچیده که استاندارد مراقبت در آن زمان بود متمایز کند .
SLET مرحله آزمایشگاهی را بطور کامل حذف کرده و به این ترتیب هر جراح متبحری میتواند آن را بی‌نیاز از آزمایشگاه انجام دهد . یک طرح پژوهشی ابتدایی بر روی نمونه ی کوچکی شامل 125 بیمار -65 بزرگسال‌ و 5 کودک- که مبتلا به ضایعه‌ی یکطرفه‌ی سلول های بنیادی قرنیه در اثر سوختگی سطحی چشم بودند صورت گرفت و این بیماران در سال های 2010 تا 2014 تحت درمان آزمایشی با این روش قرار گرفتند . دکتر ویردن سنوان مدیر مرکز نوآوری سرژانا ، مرکز چشم پزشکان و تحقیقات بالینی گفت : ” در حقیقت این روشSLET نام درستی دارد چرا که اجازه می دهد گوهر روش سلول های بنیادی به راحتی برای هر کسی که به آن نیاز دارد در دسترس باشد . SLET دیوار های نامرئی را که پیوند سلول های بنیادی قرنیه را که یک روش منحصر به فرد بود از میان برداشته است . قبلا فقط یک گروه نخبه از چشم ‌پزشکان در مراکز پیشرفته آزمایشگاه های سلول بنیادی این کار را انجام می‌دادند . ” دکتر سنوان افزود تیم آنان علاوه بر آموزش چشم ‌پزشکان در سراسر جهان روش SLET را روی بیماران با نابینایی بر اثر سوختگی هم انجام داده و توانستند بینایی آنان را بازگردانند . با این روش هزینه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و پیوند سلول های بنیادی قرنیه زین پس با ابداع SELT بیش از پیش قابل انجام خواهد بود .

درباره‌ی زهرا حسنی

زهرا(عاطفه) حسنی هستم دانشجوی بیوتکنولوژی ، عضو خانوده سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه شاهد ، امیدوارم از مطالب به روز دنیای زیبای سلول های بنیادی لذت ببرید

همچنین ببینید

ارتباط جدیدی بین رژیم غذایی، سلول های بنیادی روده و بیماری کشف شد!

مونیخ (DE)، نوامبر 2021: روده، عضوی ضروری برای حفظ تعادل انرژی ما، در راس عکس‌العمل‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *