درمان سرطان با ساخت منبع دائمی سلول های T مبارز

محققان دانشگاه کالیفرنیا ، لس آنجلس (UCLA)، اولین افرادی هستند که تکنیکی برای تحریک سلول های بنیادی پرتوان ایجاد کرده اند ـ این سلول ها موجب تکثیر هر نوع سلولی در بدن شده و به طور نامحدود در آزمایشگاه افزایش می یابند ـ به وسیله این تکنیک سلول های T تکثیر شده و به بلوغ می رسند تا توانایی از بین بردن تومور ها را بدست آورند .

در این تکنیک از ساختار های مصنوعی استفاده می شود . این ساختار ها شرایط موجود در تیموس را شبیه سازی می کنند . تیموس ارگانی است که سلول های T را از سلول های بنیادی خون تمایز می دهد .

سلول های T بخشی از سیستم دفاعی بدن هستند . این سلول ها در دفاع علیه عفونت ها استفاده شده و هم چنین توانایی حذف سلول های سرطانی را دارند . در تکنیک UCLA از توانایی سلول های بنیادی برای ساخت مجدد سلول های T استفاده می شود . این روش می تواند منجر به تولید روش های جدید در ایمینوتراپی و همچنین تحقیقات بسیاری در مورد عفونت های ویروسی مثل HIV و بیماری های خودایمنی به واسطه سلول های T شود .

به کمک این تکنیک و ویرایش ژن ها می توان به صورت تقریبی تعداد نامحدودی از سلول های T تولید کرد و آن ها را برای درمان بسیاری از بیماران به کار برد . از این طریق سلول های فرد بیمار در درمان استفاده نمی شوند . این موضوع یکی از جنبه های امید بخش این تکنیک است .

این تحقیق توسط نویسنده ارشد ، Gay Crooks, M.D.,، استاد آسیب شناسی و آزمایشگاه پزشکی و اطفال و مدیر اجرایی مرکز بازسازی و تحقیق سلول های بنیادی Eli and Edythe Broad در UCLA انجام شد . و در Cell Stem Cell به چاپ رسید .

یکی از روش های درمان به واسطه سلول های T ، CAR است . این روش درمانی ،  درمانی بسیار امیدبخش برای نوع خاصی از سرطان هست . در این روش سلول های T به واسطه یک گیرنده جمع آوری شده و با مهندسی ژنتیک به آن ها توانایی تشخیص و نابودی سلول های سرطانی بخشیده می شود سپس آن ها را برانگیخته و به بدن بیمار باز می گردانند . اما مهندسی ژنتیک سلول های T همیشه به خوبی عمل نمی کند و به دلیل شخصی سازی این روش گران است . همچنین در برخی از بیماران سلول های T به میزان مورد نیاز تغییر نمی یابند .

بنابراین در این تکنیک سلول های T بدون این که نیاز به جمع آوری آن از بدن بیماران باشد ، شناخته می شوند . و این گام مهمی در دستیابی به درمان به واسطه سلول های T است که مقرون به صرفه و تاثیرگذار است .

دکتر Dr. Croo می گوید :« ما این تکنیک را با سلول های بنیادی پرتوان آغاز می کنیم و این حقیقت بسیار حیرت آور است . من به آینده این تکنیک بسیار امیدوار هستم . ما می توانیم با استفاده از این روش و استفاده از ابزار های ویرایش ژن ، روش های درمانی با سلول های T ابداع کنیم  که بدون نیاز به خارج کردن سلول ها از بدن خود بیمار است  و بسیار آسان در دسترس بیماران قرار گیرند .»

سایر محققان با استفاده از روش هایی که شامل ترکیب کردن سلول هاست ، توانستند سلول های T را تولید کنند . اما سلول های تولیدی در این تحقیق کامل بالغ نشده و کارامد نیستند .

دکتر Dr. Crooks و تیم او با ساخت مدلی سه بعدی از تیموس به سلول های بنیادی خون اجازه ساخت سلول های T بالغ را دادند . بر اساس این روش می توان از سلول های بنیادی پرتوان ، سلول های T بالغ تولید کرد.

دکتر Dr. Crooks گفت :« ساختار مدل سه بعدی تیموس سبب می شود تا پیام ها به صورت درست و در شرایط محیطی لازم برای رشد و بلوغ کامل سلول های T ایجاد شود .»

http://stemcellsportal.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *