اثر بخشی پیوند سلول های بنیادی در فرد مبتلا به ایذر !

طبق گزارش پزشکان ، فردی از شهر لندن پس از پیوند سلول های بنیادی از ویروسHIVرهایی یافت و موفقیت دوم مربوط به بیماری از برلین بود .
این درمان یک موفقیت زود هنگام برای فردی به نام Timothy Ray Brow ایجاد کرد . او فردی آمریکایی بود که در آلمان درمان شد و درحالی که 12سال ازعمل پیونداومی گذرد،هنوز فاقد ویروسHIV است.تا به امروز BROWNتنها فردی است که تصور می شود از عفونت همراه با ویروس HIVدرمان شده است ؛ ویروسی که باعث بیماری ایدزمی شود …

برخی از پیوندها خطرناک اند و در بیماران شکست می خورند . آن ها هم چنین برای تلاش جهت درمان میلیون ها نفر که تاکنون آلوده شده اند ناکارآمد هستند .
دکتر Keth Jeromrاز مرکز تحقیقات Fredدر سیاتل که نقشی نداشت می گوید : ” مورد جدید نشان داد که درمان Brown یک تصادف نبود و می تواند دوباره پدید آید . ” وی افزود : ” این امر می تواند منجر به یک رویکرد ساده تر شود که به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد . ”

جهش ژنی بیمار هنوز شناسایی نشده است . در سال 2003ویروس HIVدر آن فرد تشخیص داده شد و او در سال 2012شروع به مصرف دارو جهت کنترل عفونت کرد . مشخص نیست که او چرا برای مدت طولانی صبر کرده است . او در آن سال دچار عود لنفوم هوچکین شد و در سال 2016 با عمل پیوند سلول های بنیادی برای درمان سرطان موافقت کرد .
پزشکان دریافتند ، بیماران لندن ممکن است با یک اهدا کننده مناسب پاداش بیشتری علاوه بر درمان سرطان خود دریافت کنند . یک درمان احتمالی بیماری ایدز !!
پزشکان یک اهدا کننده همراه با جهش ژنی پیدا کرده اند که از مقاومت طبیعی نسبت بهHIV برخوردار است . تقریبا یک درصد از افرادی که در شمال اروپا به دنیا آمده اند جهش را از هر دو والد به ارث برده اند و به اکثر ویروس های HIV ایمن اند . اهداکننده دو نسخه کپی از جهش را دارا بود .

« این اتفاق یک رویداد غیرمحتمل بود»
رهبر محققانRavindra Guptaاز دانشگاه لندن می گوید : ” به همین دلیل است که این مورد خیلی دیده نشده است . ”
عمل پیوند ، سیستم ایمنی بیمار لندنی را تغییر داد و به او ژن جهش یافته فرد دهنده و مقاومت ویروس HIVرا داد .
بیمار به طور داوطلبانه مصرف داروهای ویروسی رامتوقف کرد تا ببیند آیا ویروس دوباره بازمی گردد یا نه ؟ غالبا بیماران مبتلا بهHIV با مصرف قرص های روزانه زندگی خود را با سرکوب ویروس ادامه می دهند .

این حادثه برای بیمار لندنی اتفاق نیفتاد . بعد از ۱۸ ماه از قطع داروها همچنان هیچ اثری از ویروس وجود ندارد .

روش سخت
Brownمی گوید : خیلی دوست دارد تا با بیمار لندنی ملاقات کند و او را تشویق کند تا به اماکن عمومی برود چون نه تنها علم بسیار مفید است بلکه در امیددادن به مردم مبتلا به HIVو کسانی که با مبتلایان زندگی می کنند ، نیز موثر است .

عمل پیوند سلول های بنیادی به طور نمونه روشی بسیار سخت است که با اشعه یا شیمی درمانی شروع به آسیب رساندن به سیستم ایمنی بدن و مکانی برای عضو جدید ایجاد می کند . عوارضی نیز با خود دارد . Brownمجبور بود عمل دوم پیوند سلول بنیادی خود را پس از بازگشت سرطان خون انجام دهد .
در مقایسه باBrown،بیمار لندنی عوارض کمتری از شیمی درمانی برای آماده شدن برای عمل پیوند داشت ، اشعه ای دریافت نکرد و تنها واکنش خفیفی به پیوند داشت .
دکترGero Hutter؛ پزشک آلمانی که Brownرا درمان کرد این مورد را بسیار جدید نامید و قطعه ای برای حل معمای درمان ویروس HIV دانست .

 

https://m.health24.com

همچنین ببینید

سلول های بنیادی می توانند به زنان نابارور کمک کنند

محققان معتقدند که می توانند در زنان نابارور تخمک های جدید تولید کنند حتی اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.