نتایج مثبت پیوند سلول های بنیادی برای درمان مالتیپل اسکلروزیس

مطالعه ممکن است کلیدی برای باز کردن درمان باشد

یک مقاله در تابستان 2009 نسخه ای از گزارش سه ماهه مالتیپل اسکلروزیس منتشر شده است ، نتایج اولیه مثبت بیمارانی را که بهبود عملکرد نورونی را بعد از دریافت پیوند یک سلول بنیادی داشته اند را نشان داده است ، با این وجود دیگر هیچ گونه از دارو های MS مصرف نمی شود .

نتایج در مؤسسات بین المللی سلامت در تحقیقی به نام HALT-MS حمایت مالی شدند تا اطمینان حاصل شود که آیا بالا رفتن سرکوب ایمنی همراه با پیوند سلول های بنیادی اتولوگ از حملات MS در بیمارانی که پاسخگوی گزینه های درمانی در دسترس نیستند جلوگیری می کند و در نهایت در برابر انحطاط الیاف عصبی محافظت می شود یا نه .

مقاله توسط George H.Kraft.MD.MS. مدیر مرکز MS غرب در سیاتل واشنگتن نوشته شده است . او و همکارانش نتایج امید بخشی را از سه بیمار اول که به تحقیق HALT-MS وارد شدند را آشکار کردند ، از جمله یک زن 27ساله با سابقه 8ساله مبتلا به عود بیماری MS که با پنج داروی متفاوت MS درمان شده بود اما هم چنان عود بیماری را داشت .

این تحقیق شامل از بین بردن سیستم ایمنی از طریق درجات بالای شیمی درمانی یا سایر اشعه ها برای از بین بردن بیشتر سلول های خونی و مغز اسخوان است . سلول های بنیادی خونی با توانایی تولید سلول های جدید و ایمنی به بیمار پیوند می خورند . این سلول های بنیادی می توانند یا از خود بیمار یا از یک اهدا کننده همسان باشند . یکبار که سلول ها پیوند می خوردند آن ها مغز استخوان را از بین می برند و دوباره همه انواع سلول های موجود در خون را طی فرآیندی به نام “جذب” قالب ریزی می کنند . بعد از پیوند ممکن است بیمار به طور مؤثری یک سیستم ایمنی جدید داشته باشد که همان طور که در MS دیده شد در مغز ونخاع حمله عصبی نکنند .

در حال حاضر تقریبا 400 بیمار MS در سرتاسر جهان وجود دارد که با پیوند سلول های بنیادی درمان شده اند که محققان ثابت کرده اند که بیماران با فرم های بسیار فعال عود بیماری MS بهترین پاسخ را به درمان داده اند .

مطالعه HALT-MS در چهار مرکز در آمریکا صورت می گیرد : مرکز تحقیقاتی سرطان Fred Hutchinson / دانشگاه واشنگتن مرکزMS غرب / دانشگاه ایالت Ohio /دانشکده پزشکی Baylor و مرکز سرطان M.D.Anderson و در حال حاضر برای شرکت کنندگان با اشکال عود بیماری MS طاقت فرسا باز است . برای اطلاعات بیش تر به وب سایت HALT-MS مراجعه کنید .

www.stem-cells-news.com

 

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *