به کار گیری سلول های فرد بیمار در مهندسی ایمپلنت های بافت شخصی

دریک مطالعه جدید ، محققان دانشگاهTEL AVIV  نخستین ایمپلنت کاملا اختصاصی را که از سلول ها و بافت های خود بیمار طراحی شده بود ابداع کرده اند . این تکنولوژی جدید ، مهندسی هر نوع بافت ایمپلنت را از یک بیوپسی بافت چربی کوچک ممکن ساخته است .

پروفسور Dvir Tal فعال در سازمان میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی مولکولی در حوزه علم و مهندسی مواد ، مرکز علوم و فناوری نانو و مرکز sagol  – که در حوزه بیوتکنولوژی بازسازی فعالیت می کند – و مسئول این تحقیق بیان کرد :” ما توانستیم یک هیدروژل اختصاصی از مواد بیوپسی بسازیم که باعث  تمایز سلول های بافت چربی به انواع سلول های متفاوت اعم از سلول های  قلب ، نخاع ، سلول های قشری و بافت های ایمپلنتی می شود و در  درمان بیماران کاربرد دارد . ازآن جایی که سلول ها و مواد از بیمار گرفته شده اند ، ایمپلنت سبب تحریک پاسخ ایمنی نمی شود و در نتیجه بازسازی بدون مشکل نقص عضو را تضمین می کند  ”

درحال حاضر، درشاخه مهندسی بافت از پزشکی بازساختی سلول ها از بیمار جدا شده و در مواد بیولوژیکی کشت داده می شوند که بافتی با عملکرد مناسب ایجاد کنند . این مواد بیولوژیکی همیشه به صورت مصنوعی یا طبیعی از گیاهان و حیوانات گرفته می شوند و بعد از پیوند ، ممکن است پاسخ ایمنی را تحریک کنند که منجر به پس زدن بافت ایمپلنت می شود . بیماران دریافت کننده بافت یا هر ایمپلنت دیگر مهندسی شده ای با سرکوب کننده های ایمنی درمان می شوند که اینها خود می توانند سلامت بیمار را به خطراندازند .

پروفسورDvir. خاطر نشان کرد :” با این تکنولوژی ، می توانیم هر نوع بافت را مهندسی کنیم ، و بعد از پیوند به طور کارآمد هر عضو بیمار یا آسیب دیده مانند ، قلب بعد از حمله ی قلبی ، مغز بعد از آسیب یا با بیماری پارکینسون ، نخاع بعد ازآسیب را بازسازی کنیم . به علاوه ، ما می توانیم ایمپلنت ادیپوژنیک (بافت چربی) را برای جراحی های زیبایی یا بازساختی مهندسی کنیم که به وسیله بدن پس زده نمی شود . ”

 

آینده پزشکی فردمحور

محققان یک بیوپسی کوچکی از بافت چربی بیمار را استخراج کردند ، سپس بخش حاوی سلول وفاقد سلول را جدا کردند . همزمان با این که سلول ها برنامه ریزی می شوند تا به سلول های بنیادی پلوری پوتنت تبدیل شوند (این سلول ها قادرند که سلول ها را از سه لایه ی اصلی بدن بسازند ، بنابراین ان ها بالقوه می توانند هر سلول یا بافت آسیب دیده بدن را بازسازی کنند ) مواد خارج سلولی برای ساخت یک هیدروژل اختصاصی به کار گرفته می شود . پس از ترکیب کردن سلول های بنیادی و هیدروژل در نتیجه ، دانشمندان موفق شدند نمونه های بافت شخصی را مهندسی کنند و پاسخ های ایمنی بیماران را در مقابل آن بررسی کردند .

 

در حال حاضر محققان در بازسازی نخاع اسیب دیده و انفارکتوس قلب با ایمپلنت قلب و نخاع داوطلب شده اند . ان ها هم چنین شروع به بررسی ایمپلنت دوپا مینرژیک انسان برای درمان بیماری پارکینسون در نمونه جانوری کردند . همچنین برنامه دارند تا دیگر اندام ها مانند چشم و روده را  با به کار بردن سلول ها و مواد خارجی آن بازسازی کنند .

Prof.Dvirبیان می کند :” ما اعتقاد داریم که تکنولوژی مهندسی ایمپلنت بافت شخصی از هر نوع سلول ، به طور کامل به ما اجازه می دهد تا هر اندامی را با کمترین ریسک پاسخ ایمنی بازسازی کنیم . ”

 

این مطالعه با همکاری این افراد صورت گرفت : Prof. Dvir , Reuven Edri, students Nadav Noor and Idan Gal Dan Prof. Irit Gat Viks

و در مجله Advanced Materials منتشر شد .

http://stemcellsportal.com

همچنین ببینید

کشف نورون های ریاضی در مغز

امروزه انجام محاسبات ساده ریاضی برای هر کدام از ما امری ساده و آسان است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *