تبدیل کننده زنبورمادربه زنبورملکه،کمک کننده دردرمان های سلول بنیادی

محققان از یافته ای جدیدی در حوزه سلول های بنیادی خبر دادند که می تواند تاثیر زیادی در درمان های پزشکی داشته باشد . این دست آورد به منبعی ناآشنا در این حوزه مربوط می شود : رویال ژل! این ماده در عسل وجود دارد که که لارو زنبور عسل را به ملکه تغییر می دهد .
در حال حاضر محققان دانشگاه استنفورد متوجه شدند که ماده فعال رویال ژل یعنی رویال اکتین از تمایز و رشد سلول های بنیادی به سلول های بالغ مانند ماهیچه و پوست جلوگیری می کند . این بدین معنی است که در حالی که سلول ها رشد می کنند و تکثیر می یابند سلول های بنیادی نیز به وجود می آیند و در نتیجه امکان استفاده درمانی آنها افزایش می یابد .
اگر رویال اکتین در موش بررسی شود
Kevin Wang پروفسور بیماری های پوستی ، مسئول اصلی این پژوهش بیان کرد :” به دلیل شایعاتی که درباره خصوصیت احیا کنندگی انسان وجود دارد و همچنین نقش رویال اکتین در شکل گیری زنبور ملکه ، ما کنجکاو شدیم این ماده را بر روی سلول جنینی استخراج شده از موش آزمایش کنیم .این آزمایش یک ریسک بزرگ بود ! ”
آنان ترجیح دادند به جای استخراج رویال اکتین از کندوی زنبور عسل آن را در آزمایشگاه بدست آورند . پروفسور Wang بیان کرد :” ممکن بود محیط آزمایشگاه را برای استخراج رویال اکتین واقعی از بین ببریم و همین طور برای بدست آوردن آن مقدار رویال اکتین نیاز به جعبه های زیادی از ژل رویال داشتیم! ”
و در آخر رویال اکتین باعث حفظ ویژگی خاصیت پلوری پوتنتی سلول بنیادی شد و در حالی که سلول ها تقسیم می شدند، خاصیت پلوری پوتنتی خود را حفظ می کردند.

جستجوی رویال اکتین در انسان
محققان گمان کردند که دلیل پاسخ سلول بنیادی موش به رویال اکتین ، وجود پروتئینی مشابه است که به صورت طبیعی در آنها وجود دارد و مثل این است که کلید و قفلی که نباید بهم بخورند ، میخورند! زیرا پروتئین ساخته شده توسط موش حتی اگر از نظراجزای ساختاری به رویال اکتین شباهت نداشته باشد شکلی مشابه پروتئین زنبور عسل دارد .
آنها با استفاده از الگوریتم هایی پروتئین های موجود در انسان را بررسی کردند تا به پروتئینی شبیه رویال اکتین دست یابند و تنها یک پروتئین یافتند که قبل از آن تنها درباره وجود آن اطلاعاتی وجود داشت . این پروتئین به صورت کوتاه و سریع فقط در هنگام تمایز انسان بیان می شود .
گروه محققان نام این پروتئین را Regina نامیدند. پروفسور Wang امید دارد که از این یافته در درمان های سلول بنیادی استفاده شود . از این ماده میتوان برای بهبود سریع تر بیماران سکته کرده ، آلزایمری و اولیری استفاده کرد به این صورت که سلول های بنیادی بیشتری در مکان آسیب دیده رشد می کنند . این پیش بینی در حال حاضر دور از واقعیت است و باید پژوهش های بیشتری برای فهم پتانسیل مولکول انجام شود .
در حال حاضر Regina و royalactin به عنوان فاکتورهای بازسازی سلول های بنیادی استفاده می شود . این فاکتورها به محیط رشد اضافه می شوند تا سلول های بنیادی تمایز نیافته ، باقی مانند . پروفسور Wang گمان می کند که این دو ماده مانند یکدیگر عمل می کنند .

http://blogs.discovermagazine.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *