ترکیب دو سلول می تواند امکان درمان لوسمی را فراهم کند.

استفاده از نوعی از درمان سرطان، که براساس ترکیب دو نوع سلول وایجاد یک واحد سلولی است درمان مناسب تری برای لوسمی حاد مغز استخوان فراهم می کند.  در این روش پلاکت هایی که دارو های سرطان را حمل می کنند با کمک سلول های بنیادی به محل آغاز لوسمی در مغز استخوان هدایت می شوند.

محققان دریافتند تزریق سلول های ترکیبی به موش های مبتلا به لوسمی حاد مغز استخوان باعث جلوگیری از پیشرفت بیماری در آنها می شود. پس از دریافت سلول های ترکیبی، 87.5 درصد موش های بیمار، طی یک دوره ۸۰ روزه درمان می شوند. موش ها پس از تزریق مجدد دارو پس از گذشت دو ماه از دوره درمانی ۸۰ روزه نسبت به سلول های سرطانی مقاوم می شوند.

این تحقیق در Nature Biomedical Engineering به چاپ رسید.

دکتر Zhen Gu ، استاد مهندسی زیستی در UCLA Samueli School of Engineering سرپرست این تحقیق می گوید:« این روش درمانی را به صورت هماهنگ همراه سایر روش های درمانی مثل درمان های دارویی و ترمیم به وسیله سلول های بنیادی استفاده کرد تا تا اثربخشی این درمان ها افزایش یابد. این روش باید قبل از ثبت رسمی به صورت بالینی مورد آزمایش قرار گیرد.»

لوسمی حاد مغز استخوان نوعی سرطان است که در مغز استخوان شروع می شود و می تواند با گردش خون در سایر بافت ها شیوع پیدا کند. در این سرطان، سیستم ایمنی ضعیف می شود و در این حالت ممکن است انسان بر اثر عوارض سایر بیماری ها بمیرد.

طبق گفته جامعه سرطان آمریکا استفاده از داروهای شیمیایی، در درمان لوسمی نسبتا موثر است به طوری که طی این درمان از هر سه نفر تنها یک نفر بهبودی نمی یابد. در حدود نیمی از افراد مبتلا به لوسمی طی دوره بهبودی، بازگشت لوسمی مشاهده می شود. (معمولا دو سال پس از درمان) و دلیل آن این است که داروها نمی توانند به سلول های سرطانی مغز استخوان برسند.

سرپرست محققان تیم   UCLAبرای رسیدن مستقیم دارو به مغز استخوان به روش « سلول های رساننده دارو» دست یافتند. طی این روش دو نوع سلول به هدف درمان بیمار با یکدیگر ترکیب می شوند.

در این روش ،پلاکت ها به عنوان چک پوینت های مهارکننده هنگام انتقال دارو های ایمونوتراپی عمل می کنند.( محققان UCLA از دارویی به نام آنتی بادی PD1 استفاده می کنند.) سرانجام در این روش سلول های سرطانی یافت شده و خنثی می شوند. پس از این اتفاق سیستم ایمنی بدن سلول های سرطانی را شناسایی و نابود می کند.

دکترGu گفت:« بخشی از این روش همانند کامیون های حمل بار است : بسته های دارویی یا تقویت کننده های سیستم ایمنی روی سطح سلولی پلاکت بسته و همه آن ها به یکباره روی محل هدف درون بدن تخلیه می شود.»

دومین عنصر دو سلول ترکیبی، سلول های بنیادی خون هستند که می توان مسیر آن ها را به وسیله سیگنال های شیمیای خاصی در میان مغز استخوان یافت.دکتر Quanyin Hu سرپرست مولفان در این مقاله می گوید:« سلول های بنیادی سازنده عناصر تشکیل دهنده خون شبیه سیگنال homing در مغز استخوان عمل می کنند. سلول های بنیادی، دسته ی کوچکی از سلول ها را به درون استخوان راهنمایی می کنند و موجب فعال شدن پلاکت ها می شوند، پلاکت ها دارو های ایمونوتراپی را به درون استخوان حمل می کنند و سبب ایجاد سیستم دفاعی در بدن ما می شود ،سرانجام سلول هایT، سلول های لوسمیایی را می کشند.»

حققان در نظر دارند، این تحقیقات را که دارای پتانسیل درمانی برای لوسمی و سایر بیماری ها است، ادامه دهند.

http://stemcellsportal.com

 

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *