سیستم عصبی خود مختار کنترل کننده تکثیر سلول های بنیادی

سیستم عصبی خود مختار کنترل کننده تکثیر سلول های بنیادی

مطالعه جدید توسط دانشمندان در دانشگاه ایلینوی، Urbana، برای اولین بار نشان می دهد که تکثیر سلول های بنیادی به طور مستقیم توسط سیستم عصبی خودمختار (ANS) کنترل می شود.

ANS همه ی عملکرد های ناخودآگاه ما را مثل تنفس، جریان خون، گوارش و … کنترل می کند. دو شبکه اصلی از تار های عصبی از طریق مغز به تمام بدن جریان می یابد و نورون ها تقریبا به همه اندام ها  می رسند. این نورونها مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی را آزاد می کنند که می توانند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر سلول های هدف تاثیر بگذارند . هنگامی که انتقال دهنده های عصبی به گيرنده های موجود در غشاء سلول های خاص متصل می شوند، پاسخی مستقیم در سلول بوجود می آورند. اما انتقال دهنده های عصبی به صورت غیر مستقیم‌ نیز می توانند تغییراتی در سلول ها ایجاد کنند مانند حالتی که انتقال دهنده های عصبی باعث التهاب عمومی می شوند یا جریان خون را تغییر می دهند.

Dr.Elizabeth Davis ، محقق علوم اعصاب دانشگاه ایلینوی و نویسنده اصلی این مطالعه ، گفت : ” اگر بتوانیم راهی به هدف کنترل تکثیر سلول های بنیادی در بدن پیدا کنیم، می توانیم از مزایای بالقوه پزشکی از جمله غیر فعال کردن تکثیر سلول های بنیادی سرطانی یا تکثیر سلول های بنیادی پیکری به منظور رشد بافت برخوردار شویم .”

پیش از انجام این مطالعات ، که در Physiological Reports   منتشر شده ، دانشمندان مظنون به فعالیت ANS در گسترش سلول های بنیادی بوده اند ، اما اطلاعی از مستقیم یا غیر مستقیم بودن این رابطه نداشتند . وجود یک رابطه مستقیم می تواند پیامدهای بیشتری برای مداخلات درمانی برای درمان بیماری ها داشته باشد.

دکتر, Megan Dailey, استاد یار گروه علوم حیوانی ، و همکار نویسنده این مقاله بیان کرد :” به عنوان مثال میتوان به این مسئله اشاره کرد که برای تغییر پتانسیل بازسازی یک اندام ، لازم نیست که فعالیت نورون ها تحریک و یا سرکوب شود ؛ در عوض ، تنها کافی ست دریابید که کدام انتقال دهنده های عصبی تکثیر را کنترل می کنند و سپس این مواد شیمیایی را به سلول های بنیادی منتقل می کنند .”

محققان برای مشخص کردن این رابطه ، روی سلول های بنیادی پوشش روده (اپیتلیوم) در موش ها تمرکز کردند. آنها دریافتند که سلول های بنیادی نه تنها دارای گیرنده های انتقال دهنده های عصبی ANS هستند، بلکه انتقال دهنده های عصبی رفتار سلول ها را نیز تغییر داده اند ، (همان چیزی که انتظار می رفت برای یک رابطه مستقیم مشاهده کنند .

دکتر Elizabeth Davis  : ” ما می دانستیم که اعصاب ANS در تماس نزدیک با سلول های اپیتلیوم روده ، که شامل سلول های بنیادی نیز است ، بودند ؛ اما نمی دانستیم که آیا انتقال دهنده های عصبی قادر به اتصال به این سلول های بنیادی هستند یا نه ؛ وقتی سلول های بنیادی را جدا کردیم و به وجود گیرنده های انتقال دهنده عصبی ANS پی بردیم ، در واقع  قطعه گمشده را پیدا کردیم .”

به منظور نشان دادن  تغییر رفتار سلول های بنیادی در نتیجه تحریک ANS  ، محققان سلول های اپیتلیال روده را در آزمایشگاه رشد دادند و آنها را با دوز بالایی از دو انتقال دهنده عصبی یعنی نوراپی نفرین و استیل کولین تحریک کردند. نوراپی نفرین یک انتقال دهنده عصبی از سیستم عصبی سمپاتیک یا شاخه ی ” مبارزه یا پرواز ” ANS است، در حالی که استیل کولین توسط سیستم عصبی پاراسمپاتیک یا شاخه ی ” استراحت و گوارش ” تولید می شود.

محققان پس از فعال سازی هر یک از این سیستم ها ، کاهش تکثیر سلول های بنیادی را مشاهده کردند .

این تحقیقات حاکی از آن است که زمانی که سیستم مبارزه یا سیستم پرواز فعال باشد، بدن ممکن است از مصرف انرژی برای تولید سلول های جدید جلوگیری کند که به جای آن ، این انرژی برای مصرف سریع مورد استفاده قرار می گیرد . لحظات پایانی استراحت و گوارش ممکن است بهترین راه برای ساخت سلول های جدید نباشد ، زیرا هنگام ورود مواد غذایی ، فرآیندهای سلولی مرتبط با گوارش ، می توانند رادیکال های آزاد ایجاد کنند و به سلول های جدید آسیب برسانند.

اگر چه تحقیق بر روی اپیتلیوم روده متمرکز شده است، محققان بر این باورند که ANS به طور مستقیم کنترل تکثیر سلول های بنیادی را در قسمت های دیگر بدن نیز کنترل می کند. در واقع آنها اخیرا یک مقاله دیگر را در مجله فیزیولوژی آمریکا (American Journal of Physiology ) منتشر کرده اند و این موضوع را برای ساختن پرونده ی پدیده ای وسیعتر از سرنخ های متعدد موجود در دیگر مطالعات استفاده می کنند .

Dr. Davis  بیان کرد : ” در علوم اعصاب افراد ANS  را جذاب و موثر نمی دانند در حالی که این اعصاب به خیلی از سلول ها از جمله سلول های بنیادی دسترسی دارند.”

چرا این اعصاب با سلول های بنیادی ارتباط برقرار می کنند در صورتی که هیچ کاری انجام نمی دهند؟ در صورت استفاده از این ایده بزرگ و هیجان انگیز که ما می توانیم از سیستم عصبی برای کنترل سلول های بنیادی استفاده کنیم چه میشود ؟

Dr. Dailey ، استاديار گروه علوم دامي ، افزود : ” ANS تحت کنترل خود نیست و این توسط مغز و سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود. ما فکر می کنیم که مغز بازسازی همه این بافت ها را از طریق ANS کنترل می کند ولی این کلیت بیشتری را در بر می گیرد. به عنوان مثال ، در افراد مبتلا به افسردگی شدید یا PTSD،  برخی از اعضای بدنشان دچار دژنراسیون می شود. این امر می تواند نوعی از تأثیرات مرتبط با استرس بر ANS باشد که باعث کاهش پتانسیل بازسازی اندام می شود. بر اساس یافته های ما، به نظر می رسد که این اثر می تواند به صورت مستقیم باشد. ”

منبع : http://www.stemcellsportal.com

همچنین ببینید

پچ سلولهای بنیادی چاپ سه بعدی شده به قلب شکسته کمک می کند!

تیمی از محققان مهندسی زیست پزشکی، با نظارت دانشگاه Minnesota، یک پچ(قطعه) چرخشی با چاپ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *